Bireysel Danışmanlık - Yaşam Aile Danışma Merkezi

Gebelik Danışmanlığı

Gebelik ve anne olma hissi bir kadının küçük yaşlardan beri hayalidir. Kız çocuklar annelerini rol model alarak evcilik oyunlarında evinin ve bebeğinin annesi olur. Bir kadın için böyle önemli bir sürecin olumlu geçmesi çok önemlidir. Gebelik kişinin duygusal sosyal ve fiziksel olarak değişim yaşadığı bir süreçtir. Bu değişim ne kadar kontrollü olursa ve gebe kendisini neler beklediğini bilirse bu süreci daha kolay atlatabilecektir. Gebelik öncesi annelik olgusuna psikolojik olarak hazırlanma süreci, gebelik sırasında var olan değişimlere adapte olma süreci ve bebeğin doğumunun ardından başlayan lohusalık sürecini sorunsuz atlatabilmek için gebelik danışmanlığı önemli bir rol oynamaktadır.

Gebelik danışmanlığı 3 evreden oluşmaktadır. İlk evrede gebelik öncesi, çocuk sahibi olma hakkındaki konular incelenirken, bir sonraki evrede gebeliğin süreçleri ve bununla birlikte değişen duygu durum hakkındaki konular üzerinde durulur. Son evrede ise, gebeliğin sonlanması ile birlikte başlayan lohusalık dönemi değerlendirilir.

Hayatımız boyunca içinde bulunduğumuz durum ve konumlara göre birçok role bürünmek durumundayız. Evlenirken kadın ve erkek rolü ile başlayan ilişki, eş rolüne ve daha sonra ise anne- baba rolüne dönüşmektedir. Bu roller arası karmaşanın giderilmesi konusunda danışmanlık almak fayda sağlayacaktır.

Gebelik Danışmanlığı belirtilerine sahip fakat üstesinden gelmekte zorlanıyorsanız konu ile ilgili bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)