Cinsel Terapi

Cinsel Danışmanlık

Cinsel Danışmanlık Nedir?

Cinsel danışmanlık, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış kişiler tarafından cinsellikle ilgili problem yaşayan bireylere verilen bir tür bilişsel- davranışçı danışmanlıktır. Cinsel danışmanlık 1960’lı yıllarda yapılan çalışmalar ile başlamış, ardından geliştirilmiştir. Cinsel danışmanlıkta asıl amaç, kişilerin cinsel bilgilendirilmesinin yapılması ve yanlış ya da eksik bilgilerin düzeltilmesidir. Daha sonra danışman, sorunun kaynağına ilişkin bilgi alır ve çeşitli formlar üzerinden sorular ile konuyu daha net anlamaya çalışır. Kişilerin fiziksel olarak problemi varsa bir jinekolog veya üroloğa yönlendirir. Ancak problemin kaynağı psikolojikse, o zaman cinsel danışmanlık seanslarına başlanabilir.

En çok görülen kadın ve erkek cinsel problemleri üzerine danışmanlık yapılabilmektedir. Her soruna uygun şekilde seanslar yapılandırılır ve düzenlenir. Bu danışmanlıkta, sorunun kaynağı, süreci, konu hakkında danışanın bilgisi değerlendirilir. Cinsel mitler ve bilgi eksikliği giderilir. Bu bilişsel müdahalenin yanı sıra, rahatlama egzersizleri, sensate focus egzersizleri, haz egzersizleri, soruna yönelik mastürbasyon ve pozisyonlar ile ilgili egzersizler ile davranışçı teknikten yararlanılır. Cinsel danışmanlık süresince uzman, danışanlarına konu ile ilgili makale, cd gibi materyaller önerebilir.

Cinsel danışmanlık sürecinin sonlandırılması, problem tamamen ortadan kalktıktan sonra ve uzman onayıyla gerçekleşmelidir. Bu şekilde tamamlanan bir danışmanlık sürecinden sonra problemin tekrarlaması söz konusu değildir. Ancak yarım bırakılan veya devam edilmeyen cinsel danışmanlık seansları sorunun çözümü için etkili olamayacaktır. Böyle bir durumda kişi tekrar danışmanlık sürecine alınır. Bu nedenle, hem sorunun çözülmesi gecikir hem de motivasyon kaybı yaşanır. Cinsel sorunlar ancak herhangi bir duruma bağlı organik nedenler söz konusu olduğunda tekrarlayabilir. Bu durumda psikolojik danışmanlık değil fiziksel tedavi uygulanması amacıyla uygun hekime yönlendirilir.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)