Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsellikle ilgili problem yaşayan bireylere uygulanan bir tür bilişsel- davranışçı terapidir. Cinsel terapi ilk kez 1960’lı yıllarda Masters&Johnson yaptığı çalışmalar ile başlamış, ardından geliştirilmiştir. Cinsel terapide asıl amaç, kişilerin cinsel bilgilendirilmesinin yapılması ve yanlış ya da eksik bilgilerin düzeltilmesidir. Daha sonra terapist, sorunun kaynağına ilişkin bilgi alır ve çeşitli formlar üzerinden sorular ile konuyu daha net anlamaya çalışır. Kişilerin fiziksel olarak problemi varsa bir jinekolog veya üroloğa yönlendirir. Ancak problemin kaynağı psikolojikse, o zaman cinsel terapi seanslarına başlanabilir.

En çok görülen cinsel problemler, vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik ve erektil disfonksiyon olarak sıralanabilir. Her soruna uygun şekilde seanslar yapılandırılır ve düzenlenir. Bilişsel davranışçı terapi tekniğinin kullanıldığı bu terapi türünde, sorunun kaynağı, süreci, konu hakkında danışanın bilgisi değerlendirilir. Cinsel mitler ve bilgi eksikliği giderilir. Bu bilişsel müdahalenin yanı sıra, rahatlama egzersizleri, sensate focus egzersizleri, haz egzersizleri, soruna yönelik mastürbasyon ve pozisyonlar ile ilgili egzersizler ile davranışçı teknikten yararlanılır. Cinsel terapi süresince terapist, danışanlarına konu ile ilgili makale, cd gibi materyaller önerebilir.

Cinsel terapi sürecinin sonlandırılması, problem tamamen ortadan kalktıktan sonra ve terapistin onayıyla gerçekleşmelidir. Bu şekilde tamamlanan bir terapi sürecinden sonra problemin tekrarlaması söz konusu değildir. Ancak yarım bırakılan veya devam edilmeyen cinsel terapi seansları sorunun çözümü için etkili olamayacaktır. Böyle bir durumda kişi tekrar terapi sürecine alınır. Bu nedenle, hem sorunun çözülmesi gecikir hem de motivasyon kaybı yaşanır. Cinsel sorunlar ancak herhangi bir duruma bağlı organik nedenler söz konusu olduğunda tekrarlayabilir. Bu durumda psikolojik değil fiziksel tedavi uygulanması amacıyla uygun hekime yönlendirilir.

Merkezimizde, cinsel terapi çalışmaları aşağıdaki dört ana başlık kapsamında ilerlemektedir;

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)