Çocuk Danışmanlığı

Çocuk Danışmanlığı

Çocuk Danışmanlığı Nedir?

Merkezimizde, okul öncesi dönemde ve okul dönemindeki çocuklara yönelik olarak, onların hem bulundukları yaş dönemine ait gelişim özellikleri, hem de yaşadıkları sosyal çevreleri ile etkileşim sürecinde ortaya çıkabilecek; duygusal, sosyal, gelişimsel ve davranışsal sorunlarının çözümlenmesi, bireysel gelişimlerinin yaşlarına ve cinsiyetlerine uygun olarak desteklenmesi ve güçlendirilmesine yönelik hizmetler verilmektedir.

Bu danışmanlık ve eğitim hizmetleri anne baba tutumları ile çalışılarak ve gerektiğinde okul ile de işbirliği yapılarak yürütülmektedir.

Çocuk danışmanlığı çerçevesinde; gelişim problemleri, duygusal – davranışsal problemler, uyku alışkanlığı, tuvalet eğitimi / alt ıslatma, kardeş kıskançlığı, çeşitli korkular, yalan söyleme, parmak emme, tikler ve takıntılı davranışlar, konuşma bozuklukları, beslenme ve yeme problemleri, akademik problemler, boşanma ve çocuk konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Dikkat eksikliği nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Çocukluk döneminde başlar, yaşam boyu sürer ve etkilenen erişkinlerin; akademik, sosyal ve iş yaşamlarındaki işlevsellikleri gibi birçok alanda günlük işlevselliğini ciddi şekilde bozar.

Sık rastlanan durumlar;

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)