Çocuk Danışmanlığı

Çocuk Mastürbasyonu

Mastürbasyon, pek çok çocukta normal gelişim çizgisi içerisinde görülebilen, cinsel, fiziksel, ruhsal gelişime olumsuz bir etkisi olmayan, çocuğun genital bölgesini tekrarlayıcı uyarma davranışıdır. Birçok çocukta gelişimin tüm basamakları boyunca devam edebilir. Genellikle 18 aylar civarında başlayarak, 4 yaşında en sık görüldüğü döneme ulaşır. 6 yaşından sonrada ise ergenlik dönemine kadar azalma eğilimi gösterir.

Çocuklar neden mastürbasyon yaparlar?

Çocuk bu davranış bazen hoşlandığı, bazen kaygı ile baş etmek amaçlı, bazen de kendine uyaran sağlamak için yapabilir.

Çocuklar boş kaldıklarında yani yapacak bir şeyleri olmadığında bedenleriyle ilgili böyle bir keşifte bulunurlar. Örneğin; uyumadan önce ya da artık öğlen uykusuna gereksinimi kalmayan bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda bu durum ortaya çıkabilir. Çocuk uyumaya çalışırken bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çekebilir. Canı sıkıldıkça da ilgi çekici bir uğraş olarak bunu yinelemesi mümkündür.

Çocuğun duygusal ihtiyaçlarının giderilmemesi de çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimini arttırır. Çocuklarımızı sadece sevmek yeterli değildir, onlar sevildiklerini fark etmek ister. Sevgimizi onlara; onlara ayırdığımız zamanla, ilgileniş tarzımızla ifade edebiliriz. Yanımızda otururken birbirimize sokulmak, başını okşamak, “iyi ki varsın” der gibi bakmak çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimini azaltacaktır.

Bu konuda en çok üzerinde durulması gereken konu bu sürecin yetişkinler tarafından nasıl anlamlandırıldığıdır. Unutmamalıyız ki, bu davranış çocuk açısından değerlendirildiğinde saçını kaşımak, parmağını emmekten farklı bir durum değildir. Çocuklar bu davranışlarında 12 yaşına kadar cinsel birleşmeyi düşünmezler. Çocuk üzerinde fiziksel veya duygusal bir soruna neden olmaz. Ailelerin bu davranışla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğinden çok ne yapmamaları gerektiğini bilmeleri çok daha faydalı olacaktır.

Sakin Olun! Unutmayın bu normal bir sürecin davranışıdır. Ebeveynler tarafından yapılabilecek sert müdahaleler, utandırmalar, verilecek cezalar, çocuğun yetişkin dönemindeki cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın.

Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın.

Eğer çocuğunuzu mastürbasyon yaparken görürseniz; şaşırmış görünmeyin veya ceza vermeyin. Bu davranışın toplum içerisinde yapılmasının uygun olmadığı, yalnızken yapabileceği, gelişimsel seviyesine uygun kelimelerle anlatılabilir.

Çocuğumuzun genital bölgesiyle gereğinden fazla ilgilediğini düşündüğümüzde, durumun farkında değilmiş gibi davranarak, ilgisini başka bir yöne çekmeliyiz. Birlikte bir oyun oynayabiliriz; ona hikaye anlatabiliriz vb. gibi.

Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin.

Eğer çocuğunuzun bu davranışında aşırı noktalara vardığını ve mastürbasyona başka problemlerin eşlik ettiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan gerekli desteği almalısınız.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)