Çocuk Danışmanlığı

Çocuklukta Cinsel Eğitim

Çocuklara cinsel eğitim hangi yaşlarda ve nasıl verilmelidir?

Cinsellik; sağlıklı bir insan profilinde önemli bir yer tutar. Cinselliğin temeli çocuklukta verilen eğitimlerle atılır. Cinselliğin çocuk gelişimindeki önemini göz ardı etmemek gerekir. Çocuğunuzdan er geç ‘’Anne ben nasıl oldum?’’ , “Neden benim de ağabeyiminki gibi şeyim yok?” gibi sorular duyacaksınız. Bu sorular karşısında paniklememeli, sorular cevapsız bırakılmamalı ve çocuğun anlayabileceği bir dilde yanıtlanmalıdır. Unutmayın, bu konuşmayı siz yapmazsanız günümüzde gelişen teknoloji ile çocuklarınız çok geniş, karışık ve kirli bilgiler edinebileceklerdir. İkinci önemli nokta ise anne babaların çekindikleri ya da utandıkları için çocuklara yanlış bilgiler vermeleri, hiç bilgi vermemelerinden çok daha tehlikelidir. Çocuklarınız doğru bilgiler karşılığında doğal davranışlarınız ve rahat açıklamalarınızla cinselliğin normal bir süreç olduğunu öğrenecektir.

Doğru Zamanda Doğru Bilgilendirme

4 yaşından küçük çocuklar için temel bilgiler;

 • Erkekler ve kızların birbirinden farklı oldukları.
 • Erkekler ve kızlar için farklı olan vücut kısımlarının isimleri.
 • Bebekleri annelerin doğurduğu Kişisel sınırlarla ilgili kurallar (gizli yerlerin kapalı olması, başka çocukların gizli yerlerine dokunulmaması gerektiği) çocuklara anlatılmalı.
 • Vücut ile ilgili sorulara basit cevaplar verilmeli.

4-6 yaş arası çocuklar için temel bilgiler;

 • Bebeklerin anne karnında nasıl büyüdüğü ve doğum süreci.
 • Erkeklerin ve kızların büyüdükçe vücutlarının değiştiği.
 • Kişisel sınırlarla ilgili kurallar.
 • Gizli yerlere dokunulmasının iyi hissettirmesi fakat bunun özel alanlarda yapılması gerektiği. * Bu yaşlarda cinsel eğitim başlığı altında verilen bilgilerin çocuğumuzun bazı istismarlara karşı kendini koruyabilmesi adına çok önemli olduğu unutulmamalıdır.
 • Normal olan dokunuşlar (rahatlatıcı güzel ve nazik davranışlar) ve normal olmayan dokunuşların (rahatsız edici, istenmeyen ve acı veren) birbirlerinden farkını bilmeli.
 • Vücudun çocuğun kendisine ait olduğunun bilincinde olmalı.
 • Herkesin, büyükler tarafından olsa bile, kendi isteği dışında dokunulduğunda “hayır” deme hakkı olduğu.
 • Hiç kimsenin, çocuk ya da büyük, başkasının gizli yerlerine dokunma hakkı olmadığı.
 • Başkaları eğer uygun olmayan şeyler isterse kime söylemeleri gerektiği konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir.

Dikkat; Çocukların ergenlik döneminde yaşayacağı bazı değişiklikleri, bu değişiklikleri yaşamadan yaklaşık olarak 9-11 yaşlarındayken anne babalarıyla konuşmuş olmaları gerekir. Daha önceden sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmiş bir çocuk ergenlik dönemine geldiğinde çok şaşırmayacak ve bu süreci olağan sayacaktır.

Anne babaların çocuğun cinsel eğitimiyle ilgili sıklıkla sorduğu sorular ve cevapları:

Cinsel eğitime ne zaman başlanmalı?
Çocuğunuz cinsellikle ilgili sorular sormaya başladığında cinsel eğitime başlama zamanı gelmiş demektir.

Çocuğa cinsellikle ilgili bilgi vermekle onun merakını erkenden uyandırmış olur muyuz?
Hayır. Açık, kısa, doğru ve doğal bir biçimde verilen bilgiler çocuğun anne babasına olan güvenini pekiştirir ve başka kişilerden bilgi almak durumunda kalmaz.

Sorularına hazırlıksız yakalanıldığında ne yapılmalıdır?
Ansızın beklenmedik anda soruyla karşılaşan anne ve baba ne yapacağını bilmemenin verdiği telaşla ‘ çok ayıp, çocuklar böyle şeyler sormaz’ gibi kaçamak cevaplar verirler. Bu davranış çocuğun merakını daha da artırır.Bunun yerine “Bu mantıklı bir soru” türünde yanıt vererek zaman kazanmaya çalışabilirsiniz.Bu, size düşünmek için fırsat yaratır. Aklınıza gelen ilk yanıtı verip ilk fırsatta sorusunu daha açıklayıcı şekilde yanıtlayabilirsiniz.

Çocuklar öğrendiklerini uygulamaya kalkarsa ne yapılmalıdır?
Aslında bu düşünce yetişkinlerin kendi düşüncelerini çocuklara yansıtması anlamına gelir. Çocuk, erişkinler gibi cinsel istek ve ilgi duymadığından bu korku yersizdir.Ayrıca biyolojik olarak da hormonlar tarafından uyarılmamaktadır. Çocuk sadece bilgi edinme isteği ile soru sormaktadır.

3 – 4 yaşlarındaki oğlan/kız çocuğu cinsel organları ile oynuyorsa bu durumda nasıl bir davranış sergilenmelidir?
Küçük çocuklar cinsel organlarını bir yere sürttüğünde, örneğin ayağını sürtmekten daha çok zevk aldıklarını fark edince bu hareketi daha çok yapmaya başlarlar. Çocukların cinsel bölgeleriyle oynaması herhangi bir amaca yönelik olmayıp, hoş duygular yaşadıkları içindir. Çocuğa bu hareketleri yapmamasını söylemek yerine nerede ve ne zaman yapılmaması gerektiğini anlatmalısınız.

Çocukların anne- babaları ile aynı odada yatmaları uygun mudur?
Çocukta anne babanın cinsel organı ve cinsel yaşamı ile ilgili merak başlayabilir. Anne, baba tuvalete gittiğinde , banyo yaparken onları gizlice izlemeye çalışabilir. Burada cinsel yaşamla ilgili bilgi vermek yerine bunun anne babaya özel olduğunu ifade etmek yararlı olacaktır. Ayrıntılı bilgiler bu yaştaki bir çocuğun kafasını karıştırabilir. Bu tür soruları önlemek için anne baba ya da daha büyük kardeşlerin evde çıplak dolaşmalarının engellenmesi, birlikte banyo yapılmaması ve aynı yatakta yatılmaması gereklidir. Bu nedenle çocuğun kendine olan güven duygusunun gelişebilmesi için erken yaşlarda kendi odasında tek başına yatabilmeyi başarması gerekir.

Benim çocuğum hiç soru sormuyor diyenler ne yapmalılar?
Her çocuk cinselliği merak eder.Cinsel konular ile ilgili soru sormayan çocuklar ya daha önce sordukları sorular nedeniyle ayıplanmıştır ya da kendilerini rahat hissedecekleri bir ev ortamı bulamamışlardır.

Çocuğun hangi davranışları bir uzmana başvurmayı gerektirir?

 • Çocuğunuz uyarılarınıza rağmen banyo yapanları ısrarla izlemeyi sürdürmesi.
 • Sürekli ve ısrarlı olarak kendinden daha küçük çocukları cinsiyet ve cinsellikle ilgili oyunlar oynamaya zorlamak.
 • Arkadaşlarını üzerindeki giysileri çıkarmaya zorlamak.
 • Yabancı ya da yakın yetişkinler tarafından sarılıp, öpülmekten, dokunulmasından, iletişime geçmekten korkmak.
 • Kendi cinsinden ya da karşı cinsten nefret ettiği hissedildiğinde.
 • Mastürbasyon yapma sıklığının artması.

Eğer çocuğunuzda bu ve bunun gibi davranışları görüyorsanız mutlaka bir uzmandan gerekli psikolojik desteği almalısınız.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)