Çocuk Danışmanlığı

Parmak Emme

Çocuklar Neden Parmak Emer?

Bebekler anne karnında parmak emme alışkanlığı kazanmaya başlar, dünyaya geldikten sonra ise emme çocuğun en güçlü reflekslerindedir. Beslenme ihtiyacını emme yoluyla gideren bebek, dünyayı keşfedebilmek için önüne gelen hemen her şeyi, battaniyesini, oyuncaklarını, özellikle başparmağını ve elinin diğer parmaklarını hatta ayak parmaklarını emer. Diş çıkarma, uykuya dalma, memeden erken kesilme, gibi nedenlerle görülen parmak emmenin 3-4 yaşına kadar sürmesi normaldir, hatta çocuğa psikolojik doyum sağlama gibi bir yararı vardır. Ancak 3-4 yaşından sonra parmak emmenin görülmesi psikolojik sorunların işaretçisi olabilir.

3-4 yaşından sonra görülen parmak emmenin nedeni ne olabilir?

  • Çocuğun annesinden yeterli sevgi ve ilgiyi görememesi, annesine karşı güvensizlik hissetmesi,
  • Diğer yandan anne ve babaların çocuğa karşı aşırı koruyucu tutumlarının olması ve çocuğa bebekmiş gibi davranmaları,
  • Aile içinde problemlerin varlığı, aile içi geçimsizlik, şiddet gibi faktörler,
  • Sevilen birinin hastalanması ya da ölümü gibi travmatik yaşantıların olması,
  • Yeni bir çocuğun dünyaya gelmesi ile çocuğun kendini ikinci planda hissedip, anne ve babanın ilgisini çekmek istemesi,
  • Çocuğun çevresinde yaşına uygun olmayarak parmak emen birileri varlığı,
  • Yoğun stres, üzüntü ve utanç yaşamasına sebep olan durumların varlığı çocuğun parmak emmesine sebep olabilir.

Ailelere Öneriler:

  • Çocukta parmak emmenin uygun zamanda ortadan kaybolması ve alışkanlık haline gelmemesi için anneler bebeği memeden erken kesmemeye çalışmalıdırlar. Çocuk emzirilirken veya biberonla beslenirken mümkün olduğunca çocuğun annesinin göğsünün sıcaklığını hissetmesi sağlamalıdır, böylelikle çocuk kendini güvende hissedecektir. Çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek davranışlardan kaçınmalıdırlar, aile içi sorunları çocuğa yansıtmamaya çalışmalıdırlar.
  • Çocuğunda parmak emme alışkanlığı olan aileler öncelikle çocuğun bu alışkanlığının giderilmesi sürecinde sabırlı olmalıdırlar, aceleci davranıp çocuğun üzerinde baskı kurmak sürecin ilerlemesini zorlaştıracaktır.
  • Ebeveynler çocuklarının parmak emmesini önlemek için cezaya, şiddete başvurabiliyorlar Bu durum çocuğu alışkanlıktan kurtarmak yerine tam tersine altını ıslatma, tik, tırnak yeme gibi başka sorunlara da yol açabilmektedir. Aynı şekilde anne ve babaların çocuğu parmak emme ile ilgili eleştirmesi, sürekli bu konu da çocuğa ikaz etmeleri ve sıklıkla bu davranışı gündeme getirmeleri, parmak emme alışkanlığını düzeltmek yerine pekiştirecektir.

Aile olarak çocuğunuzda bu davranışın önüne geçemediğiniz durumlarda, konusunda uzman danışmanlardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)