Ergen Danışmanlığı - Yaşam Aile Danışma Merkezi

Ergenlikte Uyku Problemleri

Her insanın temel ihtiyaçlarından olan uyku, hem vücudu dinlendiren hem de yaşama aktif olarak hazırlayan bir bilinçsizlik halidir. Bireylerin yaşam kalitesi ve sağlığını büyük ölçüde etkilediği gibi fiziksel gelişim ve akademik başarı için esas unsurdur. Özellikle çocukların gelişimsel fonksiyonlarını gerçekleştirebilmeleri için yeterli ve düzenli uyku gereklidir. Uyku mahrumiyetinin çocuk ve ergenlerin dikkat dağınıklığını arttırdığı ve davranış problemlerini tetiklediği görülmektedir.

Ergenlik fiziksel, duygusal ve bilişsel birçok değişikliğin yaşandığı bir dönemdir. Uyku bu gelişimsel sürecin temel taşlarından biridir. Onların düşünme ve hissetme yeteneklerinde büyük ölçüde etkiye sahiptir. Ergenlerde uyku sorunu nadir görülen bir durum değildir. Son 20 yıldır araştırmalara göre ergenlerin çoğu uykularını alamadıklarından, kalitesiz uykudan ( uykuya dalamama, gece uykudan uyanma.. ) ve gündüz uykululuğundan şikayet etmektedir. Özellikle gündüz uykululuğunun kişi üzerinde keyifsiz ruh hali, motivasyon eksikliği ve davranışsal problemler oluşturduğu bilinmektedir. Sonuç olarak ergenler yatağa geç gitmekte, uykuya dalmada ve sabah uyanmada zorluk yaşamakta ve gün içinde uyanık kalmak ve sorumluluklarını yerine getirmek için çabalamaktadırlar.

Uykusuzluğun Ergenler Üzerinde Etkileri:

  • Dikkat eksikliği
  • Yorgunluk
  • Sinirlilik
  • Göz altı morlukları
  • Okul başarısızlığı
  • Sosyal ilişkilerde uyumsuzluk

Uykusuzluğun tedavisinde klinik görüşme sonrası uykusuzluğun nedeni veya nedenleri doğru bir şekilde belirlenirse çözüme kavuşturabilir.

Senin gönlün değişirse, dünya değişir… (Şems-i Tebrizi)